"בעיניים אחרות" - תכנית צילום ומנהיגות לנוער יהודי וערבי
האמנות היא שפה פתוחה המייצרת אסתטיקה נגישה, בסיס אנושי חדש ושפה רוחנית המהווה חיבור בין אנשים בודדים וקבוצותהאמנות יוצרת דיאלוג מתוך עשייה משותפת, הכרת השונה ומעודדת פתיחות על פני זרות כמו גם את האפשרות להתייחס לכל אדם באשר הוא, באופן שווה.
עולם הצילום הוא עולם מהיר, חדשני, זמין, מרתק, בעל היסטוריה פילוסופית ועתיד השייך לצעירים.
התכנית המגיעה מעולמות אלו ונפגשת עם תכנים מעולמות המנהיגות- מפגישה נוער משתי החברות וחושפת אותם לאפשרות של חברה משותפת ולשאלות של זהות ומנהיגות באמצעות המצלמה. 
 


קול קורא:
התכנית פתוחה לתלמידים העולים בשנת הלימודים הבאה לכיתה י'
מבין המועצות: עמק חפר, זמר, בקה אל גרביה, מנשה, פרדס חנה, כפר קרע, מגידו ועין עירון.
להגשת בקשה להשתתפות בתכנית בשנת הלימודים הקרובה 2019-2020:
נא לשלוח קורות חיים והסבר מדוע אתם רוצים להשתתף בתכנית למייל: artgvha@givathaviva.org.il
המתקבלים בשלב זה יוזמנו לראיון.
 
לפרטים נוספים ושאלות:

מורי התכנית
ראוף אבו –פנה
צלם, אמן ומורה. בוגר המדרשה לאמנות ברמת השרון. תואר ראשון בחינוך בלתי פורמלי בית ברל. מורה לאמנות ותקשורת במשך 30 שנה במשרד החינוך. השתתף בתערוכות יחיד וקבוצתיות.  יוזם ומפתח תכנית "בעניים אחרות" ומנחה התכנית בשיתוף עם רמה יאזמה. יוזם ומקים אתר החדשות האזורי של ואדי ערה בערבית: "בוקג'ה". נולד וגר בכפר קרע. "צילום ואמנות בעיני הם שפה שנמצאת מעבר לכל הגבולות והתבניות. אני קורא לזה 'מסגור'. הכוח להשיג טוב עבור ילדינו , נמצא במרחבים שלא ממסגרים כל דבר, בשבילי צילום הוא כזה." ראוף אבו- פנה

רמה יאזמה
מתבוננת, מצלמת, מלמדת, לומדת, מטפלת, יוזמת, מציגה. 
בעלת תואר ראשון בתקשורת ומנהל עסקים, מכללה למנהל בשילוב תעודת הוראה בוגרת לימודי צילום בסטודיו גברא, אצל הצלם גברא מנדל (ז"ל) ולימוד צילום בטכניון חיפה, בוגרת המסלול לפוטותרפיה במוסררה, בית ספר גבוה לאמנות
צלמת עצמאית משנת 2006 
מלמדת - מורה לצילום בתיכון טכנולוגי נעמת חדרה ומגישה תלמידים לבגרות בצילום מעשי 
מנחה סדנאות צילום לנשים ומפתחת קהילת נשים מצלמות בחדרה והסביבה "נשים מצלמות - צילום בגובה העיניים", ובני נוער - "בעיניים אחרות" -מרכז אומנויות גבעת חביבה 
מטפלת – מטפלת באמצעות צילום (פוטותרפיסטית) ומתמחה בהנחיית קבוצות בקרב ילדים ובני נוער, נשים ואוכלוסיה וותיקה במרכזי יום לקשיש
יוזמת – יוזמת פרויקטים חברתיים, פרויקטים לעידוד הקשר הרב דורי, העצמת נשים באמצעות צילום והפקת תערוכות קבוצתיות
"מאמינה בצילום ככלי המאפשר יצירת קשר, התבוננות ושיקוף הדדי לצד פלטפורמה להעברת מסרים חברתיים ורגשיים."  רמה יאזמה

התכנית בפירוט:
 • שלב א': לימוד, חקר ופיתוח
  במשך שנה לימודית הנערים נפגשים פעם בשבוע במסגרת שיעורי צילום ושיח, הכרות ולימוד משותף. באמצעות עדשת המצלמה הם מכירים האחד את השנייה, את התרבויות השונות, מרחבי המחיה השונים, את החששות והתקווה, הפחדים ואפשרויות החיבור האנושיות.
  במסגרת התכנית החניכים זוכים להתארח ולארח בכפרים ובישובים שלהם, עוברים שני סמינרים משמעותיים, מדברים ודנים בפערים הקיימים בחברה שלנו בין שתי החברות; השונות, המנהגים השונים, וצורת החיים השונה וגם הדומה.במהלך לימודי הצילום, הקבוצה מפתחת פרויקט אמנותי צילומי, בו היא בוחרת יחד עם מנחי הצילום, אותו היא בונה ומפתחת כתערוכת צילום קבוצתית המציגה לראשונה בארה"ב, במהלך שהותה של הקבוצה שם במסגרת מחנה הקיץ.
  התערוכה עולה לאחר מכן בגלריה לשלום- גבעת חביבה במרכז האמנות המשותף ומקבלת תהודה משמעותית הכוללת פתיחה חגיגית, סיורים מודרכים ויחסי ציבור לאורך תקופת הצגתה. בהמשך כאמור היא נודדת בין בתי הספר של משתתפי התכנית במשך כ-4 חודשים.
 • שלב ב': עיבוד וחוויה
  התוכנית מגיעה לנקודת שיא בקיץ בה החניכים זוכים לטוס למחנה של השומר הצעיר ומבלים שלושה שבועות מגבשים יחדיו: אוכלים ביחד, ישנים ביחד, עוברים פעילויות ביחד, מבלים בניו יורק ביחד, ומדברים גם על הנושאים הרגישים ביותר זה לצד זה ובמקביל מעלים ופותחים לראשונה את תערוכת הצילום בארה"ב. כל זאת בהובלת מנחים ומלווים משתי החברות.
 • שלב ג': העברת המסר, פעילות במרחב הציבורי ומנהיגות
  לבסוף חוזרים לארץ כקבוצת אחת, ערבית – יהודית, מגובשת עם תובנות והבנות לגבי העתיד, האפשרויות הטמונות בו ותפיסות של כיצד בונים חברה משותפת במדינה שלנו.
את המסר שלהם הם מביאים אתם לארץ ובמהלך שנת יב' הם יוצרים פעולות משותפות ברוח מסרים אל. למשל, הם מגיעים עם תערוכת הצילום הקבוצתית  אל בתי הספר שלהם ברחבי האזור, שם התערוכה מוצגת שבועיים ובה הם מובילים סיור בתוכה ופעילות חינוכית על חברה משותפת בין יהודים וערבים בישראל לתלמידי שכבת כיתה י'. במסגרת זו התערוכה נחשפת לאלפי תלמידים אנשי צוות והורים.
 
במסגרת שלב זה- משתתפת הקבוצה עם פרויקט צילומי אינטראקטיבי בפסטיבל האמנות הרב תחומי- מתחת לפנס.

לפרטים נוספים ושאלות:
טל': 04-6372824  | artgvha@givathaviva.org.il
טופס יצירת קשר