ניוזלטר אחרון

לארכיון עלוני המידע כאן
 
שלום חברים וחברות,
2021 היתה שנה מלאת תהפוכות ביחסי יהודים וערבים בישראל. ממאי ועד סוף השנה עברנו מאירועי לינץ' ברחובות בין צעירים יהודים וערבים - הרג, אלימות ושריפת עסקים, אל ממשלה בה חברה לראשונה מפלגה ערבית, שאישרה את התוכנית הרחבה ביותר מקום המדינה להשקעה בחברה הערבית בישראל. גם אצלנו בגבעת חביבה לאחר אירועי מאי, שהיו מאתגרים וקשים מאין כמוהם בתחום החינוך והמפגש היהודי-ערבי, גילינו כי הביקוש לתוכניות השונות לחיים משותפים רק עלה. יותר בתי ספר וקבוצות ביקשו לקחת חלק בפעילות זו עד כדי כך, שאת חלקם נאלצנו לדחות. כל זאת, מבלי להזכיר ש-2021 הייתה רובה ככולה שנת קורונה, וההתמודדות עם חוסר הודאות שהביאה איתה המגיפה העולמית עדיין איתנו. כולנו תקוה ש-2022 תהיה אחרת, אך עם זאת, אנחנו לומדים איך לחיות לצד המגיפה ולקיים פעילות תוך שמירה על בריאות כל המשתתפות והמשתתפים, כדי להמשיך לעשות את התפקיד שלנו.

השנה חיזקנו את הקשר של גבעת חביבה עם כלל הציבור הישראלי והדגשנו את מעורבות הארגון בשאלות היומיומיות העולות במרחב הציבורי בנושא יחסי יהודים-ערבים בישראל. יצאנו בקמפיין רדיו לאומי במהלך אירועי מאי כדי להשמיע ולחזק את קולו של הרוב המתון והשפוי שהתנגד בכל מאודו לאלימות. חיזקנו את תוכניות החינוך, לימוד הערבית המדוברת לקבוצות משפיעות באוכלוסייה ואת תוכניות האומנות והתערוכות המוצגות בגלריה. בית הספר הבינלאומי פתח השנה לראשונה כיתה י' – המורכבת אך ורק מתלמידים ישראלים – ערבים ויהודים במספר שווה.

את 2022 פתחנו כשותפים בכנס עיתון "הארץ" לחברה משותפת עם עיריית חיפה. הכנס עסק בחזון החברה המשותפת הישראלית, וביכולת שלנו - ממשלה, תקשורת, שלטון מקומי וארגוני החברה האזרחית, לקדם את החזון הזה. בכנס גם הכרזנו בשותפות עם משרד החינוך, על פתיחת תוכנית חילופי מורים שתאפשר למורים יהודים וערבים ללמד למשך סמסטר בבית ספר מהחברה המקבילה. הדבר יתרום הן למורים שיתנסו ויכירו את מערכת החינוך המקבילה, והן עבור התלמידים שיזכו לקהילה בית ספרית מגוונת יותר, שתייצג ותחזק ערכי חברה משותפת וכבוד הדדי.

אנחנו נכנסים ל-2022 עם תוכניות גדולות: תוכנית ה"רזידנסי" לאומנים, תיפתח השנה במרכז המשותף לאומנות ותאפשר לאמנים צעירים, בוגרי האקדמיות לאמנות, לשהות בגבעת חביבה לכמה חודשים, ליצור ולהתפתח. זו תהיה תוכנית ה"רזידנסי" המלאה הערבית-יהודית היחידה בארץ, ואנו מתרגשים מאוד לחנוך אותה. בנוסף, אנו מתכוונים לפתוח תוכנית גישור בישובים ערביים כחלק מהמלחמה בתופעת האלימות בחברה הערבית, ולקדם תוכנית לייצוג שוויוני של מרכיבי החברה הישראלית, בשירות המדינה.
בנימה אישית, השנה נכנסתי לתפקידי כמנכ"לית הגבעה. זהו כבוד גדול ואחריות גדולה להוביל ארגון היסטורי ומשמעותי כל כך בחברה הישראלית, ואני נדהמת בכל יום מחדש מהעשייה הרחבה של הארגון, ממחוייבות הצוות והחברים בו למאבק למען צדק וחברה משותפת בישראל, ומהעבודה הרבה שעוד יש ביכולתנו לעשות.
שתהיה לכולנו שנה אזרחית טובה ובריאה יותר,


מיכל סלע  מנכ"לית    
ميخال سيلع مدير عام

ועידת "הארץ" לחברה משותפת בשותפות עם גבעת חביבה

תחת הכותרת ״ועכשיו לאן/ وإسا لوين״?, התקיימה ביום רביעי ה-5 לינואר ועידת "הארץ" ועיריית חיפה לחברה משותפת בשותפות עם גבעת חביבה.

הוועידה התכנסה על רקע של שנה טעונה וסוערת, מגפת הקורונה, אירועי חודש מאי, הקמת הממשלה החדשה וגל הפשיעה שמאיים על החברה הערבית. אלו הם רק חלק מהאירועים שאילצו אותנו לחשוב מחדש בשנה החולפת על היחסים המורכבים בין יהודים לערבים בישראל. ולנסות לברר ״ועכשיו לאן/ وإسا لوين״?
להמשך קריאה כאן

מכובדי,
לקראת תחילת שנת 2021 היה לי הכבוד להצטרף לצוות גבעת חביבה בתפקיד מנהל המרכז היהודי ערבי לשלום, מרכז ותיק, מוערך ומוביל בתחום שותפות יהודית ערבית, שוויון וחינוך לחיים משותפים.
עם צוות מסור ומיומן ועם אמונה גדולה בדרך שלנו, הצלחנו להתמודד עם מגפת הקורונה וגם עם אירועי מאי הקשים, דבקנו בדרך ובעמדות שלנו והמשכנו בפעילות הענפה שלנו למען קידום חברה משותפת, שוויונית וצודקת בישראל, ואף הופתענו מעליית הביקוש להצטרפות לתכניות שלנו מצד בתי ספר משתי החברות.
גם בשנה זו ,2022, נמשיך לפעול ולהיאבק למען  קידום חברה משותפת, שוויונית, פלורליסטית ומלוכדת בארץ, שטוב לכולנו לחיות בה.
עימראן כנאנה,
מנהל המרכז היהודי ערבי לשלום
מחלקת חינוך בגבעת חביבה 
מעורבות הציבור, שיוויון והעצמה
שנת 2021 אמנם לוותה בהגבלות 
אך את הרוח, האמנות והעשייה לא עוצרים! 

לסיכום שנת פעילות ענפה במרכז  כאן
לפעילויות המוצעות לקהל הרחב במהלך ינואר 2022 כאן
מפגשי אמן ורקמה משותפת עם קרן פרגו בימי רביעי 
למעוניינים לבקר בתערוכה בנוכחות האמנית ו/או למעוניינים לרקום יחד עם קרן בעבודת הרקמה שהיא יוצרת. למידע נוסף כאן
יד יערי וארכיון השומר הצעיר - סיכום פעילות 2021
ביד יערי המשכנו לתת מענה לחוקרים ומעיינים שמגיעים אלינו מהארץ ומהעולם ומוצאים בארכיון שלנו צוות מקצועי ששמו יצא לפניו, וחומרים נדירים ומשמעותיים מההיסטוריה של התנועה ושל האישים והארגונים השונים שאוספיהם מופקדים בארכיון.
להמשך קריאה כאן