כנסים שנתיים קודמים

 פירוט תכני הכנסים השנתיים של הפורום מראשיתו ועד היום

פורום חוקרי הקיבוץ ותנועת העבודה כולל חוקרים פעילים של הקיבוץ ותנועת העבודה מדיסציפלינות שונות (היסטוריה, סוציולוגיה, אנתרופולוגיה, ספרות, חקר התרבות, כלכלה ועוד). הפורום מקיים חמישה מפגשים בימי שישי (שעות 09:00 – 12:30)  במהלך שנת הלימודים האקדמית וכנס שנתי בן יומיים בזמן חופשת הקיץ. (בדרך כלל בספטמבר לפני תחילת חגי תשרי) הפורום מקיים שיתוף פעולה אקדמי עם יד טבנקין, יד יערי, המכון לחקר הקיבוץ באוניברסיטת חיפה והקתדרה לחקר תנועת העבודה בבית ברל.

 

הרציונל המארגן של הכנס השנתי:

הכנס השנתי מאפשר למפות ולהציג את מצב המחקר בנושאים שהפורום עוסק בהם, ובכלל זה פירות המחקרים שנעשו בחסות מכוני המחקר. הכנס פתוח לקהל הרחב במטרה לאפשר לציבור המתעניין בנושאי המחקר של הפורום להתוודע למצב המחקר ולהכיר את פירותיו. הכנס משמש גם  הזדמנות לגיבוש והחלפת דעות ויוזמות.

 

להלן פירוט של תכניות הכנס השנתי מתחילתו ועד היום: 

תכנית הכנסים השנתיים של הפורום:

כנס ראשון: 15‑16 בספטמבר 2011 – תשע"א


 

 14:00‑15:30

 


מושב ראשון: ממשלת רבין הראשונה מדיניות כלכלית

יו"ר: איציק גרינברג

  • ברכה: חגי הלוי, מנהל גבעת חביבה
  •        פתיחה: אביבה חלמיש ויצחק גרשון
  •        דודי נתן: "המדיניות הכלכלית חברתית של ממשלת רבין 1974‑1977"

 

16:00‑18:00

 

 

מושב שני: פעילות של סטודנטים יהודים ותנועות נוער יהודיות בגולה

יו"ר: אלי צור

  •        עזריאל קמון: "מהומה בקהילת עדן ב-1948– נוער תימני עם 'חולצה כחולה'"
  •        ירח גרינפלד: "על סטודנטים יהודיים וחטיבות ציוניות-סוציאליסטיות-קבוציות של שנות ה-60 בארגנטינה"

 

18:15‑19:15

 

 

מושב שלישי: קהילות שיתופיות במפנה המאות

יו"ר: שלמה גץ

  •        מרים ביליג ויוסי כץ: "גורמים המנבאים את הנטייה של צעירים להישאר בקיבוץ הדתי"

 

ערב

 

מאחורי הקלעים של "הקיבוץ": מפגש עם ענת זלצר, יוצרת הסדרה.

8:30‑10:30

 

מושב רביעי: קהילות שיתופיות במפנה המאות

יו"ר: מנחם טופל (מנולו)

  •        סיגל בן-רפאל גלנט ואלון פאוקר: "הקיבוץ בעידן הפוליטיקה של נזילות מגזרית"
  •        אורלי גנני: "קהילות שיתופיות חדשות בישראל של המאה ה-21 ממבט דורי"
  •        מגיב: ניר מיכאלי

11:00‑13:00

 

מושב חמישי: שכול וזכרון

יו"ר: אלון גן

  •        סמדר סיני: "הנורמליזציה של היתמות - יתומי "השומר" כמשל
  •        ענת חפץ: "בין המקום ללאום: זהות קהילתית בראי הנצחת מלחמת 1948 בקיבוץ נירים"

 

תשע"ב – 2012  - התקיים כנס חוקרי הקיבוץ וחקר הקומונות בו השתתפו והרצו חברי הפורום

 

כנס שני : 15 - 16 באוגוסט 2013 – תשע"ג


 

10:00‑11:30

 

 

 

מושב ראשון: דגמים של התיישבות שיתופית: היבטים היסטוריים ומרחביים

יו"ר ודברי פתיחה: אביבה חלמיש

  •        אלון גן: "הידיעות על מותי היו מוקדמות מידי" ? משורשי הפרטת הקיבוץ לניצנים להתחדשות קהילתית שיתופית
  •        נחום ברוכי: האם קופחה ההתיישבות הדתית?

 

12:00‑13:30

 

 

 

מושב שני: לבטי תרבות והשכלה אז ועתה

יו"ר: מיכל פלגי

  •        אהוד פירר: א"ד גורדון כפילוסוף
  •        דורון טימור: תכניות הלימודים הייחודיות של חברי הקבוצות השיתופיות החדשות

 

15:00‑17:00

 

 

 

מושב שלישי: מבט מחודש על נשים בקיבוץ ושל נשים על הקיבוץ

יו"ר: רוני עזתי

  •        תמי קמינסקי: נשים סוללות דרך - נשות עין חרוד כמעצבות חֶברה מחדשת ומשתנה:1948-1921
  •        סמדר סיני: חוויית ההגירה כמעצבת זהות ציונית-נשית משתנה בקיבוץ: חוויית ההגירה לארץ-ישראל של מניה שוחט וכסניה פמפילובה מחלוצות העלייה השנייה- "שינוי כסות או שינוי זהות"?
  •        רחל דזי: דה-מיתיזציה בסיפורים מפי ואודות גיבורות תרבות מקומיות של קיבוצים בעמק הירדן

 

17:30‑19:00

 

 

 

מושב רביעי: תמורות בתנועת העבודה ובמושבים

יו"ר: יצחק גרינברג

  •        צבי גלאור: התחסלות המשביר המרכזי ותנובה כקואופרטיבים
  •        שאול פז: "פנינו אל השמש העולה": חניכי תנועות הנוער ובוגריהן בני הדור השני  1947-1967

 

ערב

 

 

"תנועה החוקרת עצמה לדעת". אירוע חגיגי לציון מאה שנים לתנועת הנוער "השומר הצעיר"

חוקרים שהיו או הינם חברי התנועה משתפים את החברים בחוויית השילוב של ביוגרפיה אישית ומחקרית.

יו"ר: אבישי גרוסמן (קיבוץ עין-שמר)

משתתפים: אביבה חלמיש, אלון גן, אלון פאוקר, מתתיהו מינץ וראובן שפירא.

קטעים מסרטו של שאול פז

 

 

9:00‑11:00

 

 

 

מושב חמישי: השומר הצעיר במערכות העם (100 שנה לתנועת 'השומר הצעיר')

יו"ר: שלמה גץ

דברי פתיחה: אלי צור

  •        עינת נחמיאס: ההשלמה הגרמנית  בקיבוץ מעברות – בין גילוי לכיסוי
  •        יאיר שפיגל: השומר הצעיר ושליחותם של צנחני הישוב במלחמת העולם השנייה

 

11:30‑13:00

 

 

 

מושב שישי: התמודדות עם אתגרים מוסריים ותרבותיים (100 שנה לתנועת 'השומר הצעיר')

יו"ר: אלון גן

  •        עופר בורד: בין חזון ומציאות: הקיבוץ הארצי השומר הצעיר והשילומים מגרמניה
  •        טל אלמליח: "להשיב את השכינה שגלתה": זיקת 'השומר הצעיר' לדת ולמסורת היהודית 1982-1935

כנס שלישי : 11-12 בספטמבר 2014 – תשע"ד


 

10:00 -11:30

 

 

מושב ראשון:  הקיבוץ והחברה הסובבת – מבט כלכלי  

יו"ר ודברי פתיחה: אביבה חלמיש

  •        דניאל דה-מלאך: הכלכלה הפוליטית של חיי שיתוף: הקיבוץ כמכשיר להתיישבות יהודית 1920‑2010
  •        תום נבון: משבר הקיבוצים והמדיניות הכלכלית בישראל (1996-1977)

 

12:00- 13:30

 

 

מושב שני: מורשת מעצבת ועיצוב המורשת 

יו"ר: מיכל פלגי

  •        נחום ברוכי: תמורות ביחס הקהילה למורשתה - מאזכרה לנופלים לחגיגת ניצחון
  •        טל אלמליח: השפעת מורשת תנועת הנוער 'השומר הצעיר' על  'הקיבוץ הארצי' 

 

17:00-15:00

 

 

מושב שלישי : הסיפור שלא סופר: מקומן של נשים במושבי עובדים במציאות משתנה

יו"ר: רחל שרעבי

  •        דפנה הרפז: 'נשים – לבד' במושבי העובדים בתקופת המנדט
  •        אבי שניידר: חלוקת עבודה מגדרית במושב עובדים מופרט בערבה
  •        אסתר שלי נוימן: תינוק ועיפרון – מגדר ואוריינות במושבי העולים

 

17:30 – 19:00

 

 

מושב רביעי: עיצוב המרחב הקיבוצי

יו"ר: מנחם טופל

  •        שני גרנק עשבי: הגבול בין ההתיישבות הקיבוצית לשכונות ההרחבה הקהילתיות –
  •        תהליכי התגבשות של מרחב וחברה
  •        צאלה קרניאל: אתגרי תיכנון במרחב הקיבוצי - מחקר פעולה'

 

ערב

 

 

ארוחת ערב ומפגש בברטעה:

דיון על דו קיום יהודי ערבי בעקבות "צוק איתן"

סיור בקו התפר בין ברטעה הפלסטינית  לבין ברטעה הישראלית ומפגש עם תושבי ואדי ארע בדיון על האפשרות לדו קיום לנוכח המתח הגובר בעקבות מבצע "צוק איתן"

 

 

09:00 -10:30

 

 

מושב חמישי: גוונים קיבוציים חדשים במאה ה-21: מבט מחקרי

יו"ר: אלון גן

  •        רון פולק: תנועת "דרור ישראל" בשנים 2006-1988 - מקורות ההשפעה
  •        אורלי גנני: דורות משוחחים – בין אתמול למחר
  •        נעמי שמריהו תור: קיבוץ תמוז ויחסיו עם סביבתו

 

10:30 – 12:00

 

 

מושב שישי: קהילות שיתופיות במאה העשרים ואחת: מבט מן השטח

יו"ר יובל דרור

  •        גילי גופר: קיבוץ תמוז
  •        דורון טימור: קבוצת מפרש ומעגל הקבוצות
  •        אבישי בן אהרון: קהילות צעירים בוגרי מכינות קדם צבאיות
  •        תום נבון: הקיבוץ העירוני 'משעול' בנצרת עלית, קבוצות הבחירה של המחנות העולים

 

תשע"ה – 2015  - התקיים כנס חוקרי הקיבוץ וחקר הקומונות בו השתתפו והרצו חברי הפורום 

כנס רביעי : 22-23 בספטמבר 2016 – תשע"ו


09:30 – 10:00

 

ברכות ופתיחה:

  •        אלון גן – יו"ר הפורום
  •        יונה פריטל – מנהלת יד טבנקין
  •        יניב שגיא –  מנהל גבעת חביבה

10:00 – 11:30

 

מושב ראשון:  זהות אידיאולוגית, תרבותית ומגדרית בתקופת הישוב 

יו"ר איציק גרינברג

  •        נורית פיינשטיין: "הבכובד ראש אתה עושה את הדבר הזה?": הקונפליקט הבין-דורי ביצירת התרבות היהודית המתחדשת בארץ ישראל, בראי יצירתם של סופרי העלייה השלישית
  •        מתן בורד:  מקצועיות ופוליטיקה: גבריות באליטה העירונית של תנועת העבודה הציונית בארץ ישראל בשנות השלושים
  •        אבי אהרונסון: התפתחות המחשבה הסוציאליסטית בתנועת המחנות העולים 1948-1934

 

12:00- 13:30

 

 מושב שני: "היסטוריה צפונית"

יו"ר: אביגיל פז-ישעיהו

  •        אורי הייטנר: קצרין בירת הגולן
  •        דרורה הייק: קליטת 'ילדי ה 1000' (הילדים מסוריה) בקיבוצים ב-1945 - כשלון או הצלחה?
  •        נחום ברוכי: התיישבות הקיבוץ הדתי בעמק בית שאן לפני קום המדינה

14:30 -16:00

 

מושב שלישי : החינוך הקיבוצי: עבר הווה עתיד

יו"ר: אלון גן

  •        נירית אסף ומרוה שמואלי: המורים הראשונים לטבע – יהושע מרגולין ומרדכי סגל על דמותם המיוחדת של הוגי החינוך הקיבוצי לטבע וסביבה בארץ-ישראל (מייסדי סמינר הקיבוצים)  ועל הרלוונטיות של תפישותיהם גם היום
  •        עדנה בר-רומי פרלמן: ניתוח צילומי טיולים בקיבוצים ככלי להטמעת חינוך ערכי
  •        רונית כרמלי וחנה טיש: מורים יוצרים למידה אחרת- תוכנית לימודים ייחודית בהיסטוריה, האנשים שהפעילו אותה והזיקה לעקרונות החינוך הקיבוצי.

 

16:30 – 18:00

 

מושב רביעי:  מפ"ם בשנות הששים

יו"ר: אלי צור

  •        נטע שפירא: לא לפרחים לגרמניה! החלטות מפ"ם והקיבוץ הארצי ב 1965, והסיבות להבדל בהשוואה לקיבוץ המאוחד ואחדות העבודה
  •        רן חכים: מפ"ם בין ייחוד לאיחוד: דרכה של מפ"ם למערך בשנים 1965 – 1969
  •        לבנה פרנק: מפ"ם בשנות ה-1960 בצרפת ויחסיה עם השמאל: שמחה פלפן מגייס את סארטר, לנצמן ועוד...

ערב

 

 

אמנות וקיבוץ אמנות בקיבוץ: ארוחת ערב בחממת עין שמר וסיור בסדנאות אמני הקיבוץ

 

08:30 – 10:00

 

מושב חמישי - קיבוץ וקואופרציה 

יו"ר: מנחם טופל

  •        אלון פאוקר: הרהורים על היסודות להצלחת חברה שיתופית
  •        דני זמיר: קואופרטיב קיבוצי וערבות הדדית, בעולם ניאו-ליברלי
  •        ארנה שמר: הקואופרטיבים החדשים – ביחד בעידן של לחוד.

10:30 – 12:00

 

מושב שישי  – ביוגרפיות 

יו"ר אביבה חלמיש

  •        יאיר שפיגל: יעקב ריפתין כ"ביטחוניסט"
  •        אודי מנור: "אלון – כרך ב' ": מדוע ראוי אלון למחקר היסטוריוגרפי?
  •        אלי צור: מרדכי בנטוב

12:00 – 12:30

 

דברי סיום

  •        אליאט אורחן – המכון לחקר הקיבוץ והרעיון השיתופי
  •        אלון גן – יו"ר הפורום

כנס חמישי: 14-15.9.2017 – תשע"ז


 

09:00 – 09:30

 

 

התכנסות וברכות

 

 

09:30 – 11:30

 

 

מושב ראשון:  הקואופרציה בישראל – מבט לעבר, פנים לעתיד.

יו"ר: אביגיל פז ישעיהו

  •       ארנה שמר: לאן מתגלגל הגל השני של הקואופרטיבים בישראל - האם בשורה חלופית או חולפת?
  •       טלי מרגלית: אתגר האסדרה המשפטית של אגודות שיתופיות בישראל.
  •       ראסם ח'מאיסי: הקואופרציה בקרב האוכלוסייה הערבית בישראל.
  •       גדעון קרסל: מפולת ברה"מ והשפעתה על נסיגת הארגונים הקואופרטיבים בעולם ובישראל.

 

11:45- 13:15

 

 

 

מושב שני: מנהיגות בתנועת העבודה

יו"ר: איציק גרינברג

  •       דורון טימור: ארגון הסטודנטים של מפלגת העבודה בשנות ה-60 וה-70.
  •       אורן קלמן: אנשי קיבוץ בהנהגה בעיירות הפיתוח בעשורים הראשונים למדינה.

 

14:30 -16:30

 


מושב שלישי:  אתוס ההתיישבות לאחר 1967, במלאת  50 שנים למלחמת ששת הימים

יו"ר: יוסי כ"ץ

  •       אלון פאוקר: אתוס ההתיישבות והשפעתו על יחסה של תנועת העבודה להתיישבות בשטחים שנכבשו ב-1967.
  •       אודי מנור: 'כלים שלובים' – התיישבות, בטחון ומדינאות בתפיסתו של יגאל אלון.
  •       אורי הייטנר: ההתיישבות בגולן לאחר מלחמת ששת הימים כמנוף להתחדשות תנועת העבודה והתנועה הקיבוצית.
  •       נחום ברוכי: הקיבוץ הדתי וההתיישבות ב"שטחים"

 

17:00 -18:00

 

 

מושב רביעי:  תרבות קיבוצית

יו"ר: שלמה גץ

  • יונת רוטמן: המדור למחול של ברית התנועה הקיבוצית
  • לאה סימון: אקורד פתיחה - תחילתו של מחקר על מלחינים בסגנון אמנותי בקיבוצים

 

ערב

 

שיח לוחמים ושיח עין שמר: כמסמכים מעצבי זהות קיבוצית -  50 שנה למלחמת ששת הימים

(המפגש יתקיים בקיבוץ עין שמר בחממה האקולוגית)

 

 

09:00 – 10:30

 

 

מושב חמישי:  90 שנה לקבוץ הארצי ולקבוץ המאוחד

יו"ר: יוסף גורני

  •       אביבה חלמיש: הקמת הקיבוץ הארצי 1927: מהלך של מיסוד ארגוני
  •       יעקב צור: 'הקבוץ המאוחד' מהגמוניה לאופוזיציה

 

 

10:45- 12:15

 

 

מושב שישי: 40 שנה למהפך

יו"ר אלי צור

  • דני גוטווין:  "מדיניות אי-השוויון הכלכלי-חברתי של תנועת העבודה בשנים 1948-1968 כגורם ל'מהפך הארוך' בשנים 1973-1977"
  • אבי בראלי:  'ממיתון 1966 למהפך 1977– קו פרשת המים בדה-פרולטריזציה של תנועת העבודה הישראלית'
  • מנחם טופל: המהפך פוגש כיסאות שמורים בממשל.

 

12:15 – 12:30

 

 

דברי סיום  - אלון גן  יו"ר הפורום

 

כנס שישי   - 13-14.9.2018  - תשע"ח


 

09:00 – 09:30

 

 

ברכות ראשי מכוני המחקר

 

 

09:30 – 11:15

 

 

מושב ראשון: תנועת העבודה: עבר-הווה – עתיד 

יו"ר: איציק גרינברג

  •       אורן קלמן: איזו הנהגה ראשי מפא"י ביקשו לעצב בעיירות הפיתוח וכיצד פעלו?
  •       אבי אהרונסון: "בבריתך": א"י השלמה כמרכיב בזהות של חניכי המחנות העולים
  •       דני זמיר: תנועת העבודה והפתעת הטראמפיזם: ימין פופוליסטי ושמאל קפיטליסטי

 

11:30 - 13:15

 


מושב שני: דינמיקה של תהליכי "השמאלה"

יו"ר: אלי צור

  •       תום נבון: שורשיה הציוניים של ההיסטוריוגרפיה היהודית המרקסיסטית
  •       רועי ווינטרופ: "תהפוכות בהיסטוריה מהפכנית": הוראת ההיסטוריה המרקסיסטית בקיבוץ הארצי, 1972-1931
  •       דורון נדיב: ההתמודדות של הנהגת הקיבוץ הארצי, הנהגת הקיבוץ המאוחד וההנהגות המקומיות בקיבוצים עם גילויי ההשמאלה, 1956-1948

 

14:15 – 16:15

 


מושב שלישי:  תרבות קיבוצית -  והגדת לבנך – הגדות פסח קיבוציות 

יו"ר ומגיבה: נורית פיינשטיין

  •       נעה בנגלס יבין: הגדות הפסח הקיבוציות: בין מסורת לחידוש
  •       מיטל אולמן: הגדת ולדהיים – הגדת הפסח הראשונה של קבוץ לוחמי הגטאות
  •       לאה מרזל:  "סדר פסח נוסח יגור" מאז ועד היום
  •       בנימין יוגב : מכון שיטים – ארכיון החגים הקיבוצי: השתקפותה של ההוויה הציונית בהגדות פסח הקיבוציות

 

16:30 – 18:15

 

 

מושב רביעי: החינוך הקיבוצי: עבר-הווה-עתיד

יו"ר ומגיב: יובל דרור

  • גלעד גולדשמידט: החינוך האנתרופוסופי והחינוך הקיבוצי קווי דמיון ושוני
  • יונה פריטל: מחלקת החינוך בעין סערת השינוי
  • אברהם פרנק: "החינוך הקיבוצי" והמערכת הכללית – מה רלוונטי?

 

ערב

 

 

"הטנק" מאת אסף ענברי – זהות, זיכרון, ספרות, היסטוריה ומה שביניהם. 
משתתפים: אסף ענברי, מוקי צור. מנחה: אלון גן
(המפגש התקיים בקיבוץ עין שמר ב – חממה האקולוגית)

 

 

09:00 – 10:30

 

 

מושב חמישי:  אחרי המטמורפוזה: שינויים מרחיקי לכת בקיבוץ 

יו"ר ומגיב: אליעזר בן רפאל

  •       יחזקאל דר, שלמה גץ: דילמות של ארגון וניהול בקיבוץ המתחדש
  •       מיכל פלגי, מיכאל סופר, סיביל היילברון: תעסוקה ויזמות
  •       אלון גן : התחלפות שפות מארגנות בתנועה הקיבוצית

 

10:45 – 12:15

 

 

מושב שישי: מושב שישי: הקיבוץ והמדינה 70 שנות דיאלוג

יו"ר ומגיב: יוסף גורני

רב שיח בהשתתפות: אהרן ידלין, אביבה חלמיש, אלי צור, אלון פאוקר

 

12:15 – 12:30

 

 

דברי סיום  - אלון גן  יו"ר הפורום

כנס שביעי  - 19-20.9.2019 - תשע"ט


 

09:00 – 09:30

 

 

ברכות:  יונה פריטל בשם ראשי מכוני המחקר

 

 

09:30 – 11:15

 

 

מושב ראשון: שינויים ארגוניים ודמוגרפיים והשפעתם על תפיסת קיימות, הדמוקרטיה והאזרחות בקיבוצי הפריפריה

יו"ר: מיכל פלגי

  •       אופיר רובין: צמיחה דמוגרפית, שינוי ארגוני, והשפעתם על תפיסת קיימות הקיבוץ במרחב הכפרי
  •       איילת רייטן: השינויים בקיבוצים והשפעתם על תפיסת הקיימות בקבוצות גיל שונות
  •        אביעד רובין: דמוקרטיה ואזרחות: המקרה של הפרטת הקיבוצים

 

 

11:30 - 13:15

 

 

מושב שני: יומנים, מכתבים וספרי קבוצה ככלים להבנת התרבות החלוצית

יו"ר: סִלביה פוגל-ביזאוי

  •       תמי קמינסקי: לכתוב ביוגרפיה קולקטיבית-כתיבת הספר בדרכן: מתודולוגיה וקשיים
  •        צפרירה שחם: "חסד נעורים"  - על יומניהן האינטימיים של הנשים החלוצות בקיבוץ
  •        נטע שפירא: האמנם "מרד הבן"? האמנם תנועה חילונית? עיון במסמכי מקור שכתבו חניכי השומר הצעיר במזרח פולין בשנות ה-20 וה-30

 

14:15 – 16:15

 

 

מושב שלישי:  תהליכי השינוי בקיבוץ  

 יו"ר: שלמה גץ

  •       יעל שדה ואייל לוין:  תקנונים בקיבוץ המתחדש: מפתח להבנת ההמשכיות במהותו של הקיבוץ
  •        דני זמיר: הנשארים מאחור בקיבוץ
  •        מירב ניב:  (תו)שבים או שווים: סטטוסים  ומעמדות בקיבוץ

 

16:30 – 18:15

 

 

מושב רביעי: הקיבוץ כתבנית נוף תרבותו

יו"ר: פז אל-ניר

  •       נחום ברוכי: חידוש החגים החקלאיים בקיבוץ הדתי
  •       טלי תמיר: קבוצת "המשותף קיבוץ": בין ביקורת למחאה, בין נבואה לאכזבה 
  •       אביגיל פז ישעיהו: תרבות בקיבוץ – בין קהילת תרבות לתרבות בקהילה

 

ערב

 

"העבר מאחוריה, היא צופה אל הבאות" - 70 שנה לגבעת חביבה

  •       ברכות: חיים אורון (ג'ומס), ניר מאיר, רינה ברקת
  •       יובל דניאלי - "גבעת חביבה -70 שנה ועוד" מצגת תולדות הגבעה
  •       גבעת חביבה והמאמץ לעיצוב הזהות הקיבוצית אז והיום: פאנל בהנחיית יניב שגיא, בהשתתפות: אבישי גרוסמן, בתיה דנציגר ,אברמלה פרנק, אורי וובר, ענת לידרור  קטעי שירה: שלישית שריד.

 

09:00 – 10:30

 

מושב חמישי:  גבעת חביבה, אפעל, בית ברל – הסמינרים הקיבוציים כמחוללי שינוי בקיבוץ 

יו"ר: יעקב עובד

  •       דורון טימור: השכלה גבוהה אידיאולוגית או ניסיון לספק שאיפות אינטלקטואליות – הקורסים בסמינר הרעיוני אפעל, 1995-1950
  •       יובל דרור: בית ברל - "קריית חינוך" בשיתוף "השדה" - לפעילי מפלגה, מדריכים, מורים ותלמידי תיכון
  •       אלון גן : גבעת חביבה והניסיון לכונן  חינוך רעיוני ערכי בעידן של "לוחות שבורים"

 

 

10:45 – 12:15

 

מושב שישי: תנועת העבודה - עבר מפואר, הווה עגום ועתיד לוט בערפל

מחשבות (שלושה ימים לאחר בחירות 2019) על עברה ובעיקר על עתידה של תנועה העבודה ככוח רעיוני-פוליטי המשפיע על עיצוב סדר היום הציבורי .

יו"ר: איציק גרינברג

  •        סיגל עוזרי-רוייטברג – מפלגת העבודה בעשורים האחרונים: משבר מתמשך ושינויים דוריים
  •        ח"כ שלי יחימוביץ  - "לקראת הימים הבאים" 

 

12:15 – 12:30

 

 

דברי סיום  - אלון גן  יו"ר הפורום

 

כנס שמיני – 10-11.9.20 – תש"פ  (כנס במתכונת מקוונת – זום – עקב המצב הקורואני)


 

09:00 – 09:30

 

 

ברכות:  שלמה גץ בשם מכוני ראשי מכוני המחקר

 

09:30 – 11:30

 

 

מושב ראשון: תנועת העבודה, הקיבוץ והחברה הישראלית: רלבנטיות, השפעה ותרומה 

יו"ר: איציק גרינברג

  •       בועז גרפינקל: הפסקת השימוש בצבא לדיכוי שביתות בישראל: קריאה מחדש של שביתת הימאים
  •       מירית דינור: תמורות באתוס ההגשמה האידיאולוגי בראי יחסי מרכז ופריפריה –  פרויקט של"ף כמקרה בוחן.
  •       איל לוין ויעל שדה: שיח לא לוחמים.
  •       אבי שניידר, לירון שני:  חלום חירות יחדיו נגשימה: הקמת התנועה החדשה בפרספקטיבה של משבר הזהות של המרחב הכפרי.

 

11:45 – 13:15

 

 

מושב שני: המרחב הציבורי בקיבוץ רב דורי  

יו"ר פז אלניר

  •       עידית שכנאי רן: עולם של מציאות בהמתנה – תהליכי שינוי של המרחב הציבורי בקיבוץ בשנות ה-70 של המאה העשרים.
  •       עדנה בר-רומי פרלמן : יהדות ליברלית  ושוויון מגדרי בקיבוצים- איך זה נראה?
  •       גליה השרוני: זקנים ראשונים בחברה הקיבוצית 1940-1925.

 

13:45 – 15:15

 

 

מושב שלישי: תמורות בקיבוץ בעשורים האחרונים

יו"ר אביבה חלמיש

  •       דורון נדיב ועזרא דלומי: התנועה הקיבוצית בעשור החמישי למדינה, 1998-1988.
  •       מיכל פלגי ואליאט אורחן: השינויים בעמדות החברים כלפי קליטה בקיבוץ 2020-1990.
  •       שלמה גץ וחנה גולדמברג: הקיבוצים השיתופיים 2020-2003.

15:30 – 17:00

 

 

מושב רביעי: הקיבוץ כתבנית נוף תרבותו 

יו"ר אביגיל פז ישעיהו

  •       מוקי צור: מעגלי  תרבות הקיבוץ.
  •       ליאורה בינג-היידקר: באש ובמים – לרקוד בקיבוץ.
  •       אלון גן: "מבררי עצמם לדעת" – הקוד הגנטי של העיתונות הקיבוצית.

ערב

 

לצערנו הערב בוטל לנוכח המצב הקורונאי

 

09:00 – 10:30

 

 

מושב חמישי: הקיבוץ כעדה, הקיבוץ כקהילה לאורך ציר הזמן  

יו"ר לילך רוזנברג -פרידמן

  •       מתן חכים: מוטיבים נוצריים בקובץ "קהליתנו".
  •       דורון טימור: קהילות בתקופת הקורונה.     
  •       חבצלת אריאל: הערבות הדדית בקיבוץ המתחדש ותפקידה בפתרון הקונפליקט.

 

10:45 – 12:15

 

 

מושב שישי: מחקרים חדשים ומבטים שונים על הכלה של  להטבים בקבוצים

יו"רים פעילים סִלביה פוגל-ביזאוי, עמית קמה

  •       יובל יונאי: שתיקה כפרקטיקה חברתית: ניהול ידע על "מיניות אחרת" בקיבוצים בעשורים הראשונים של המדינה.
  •       אילנה מזרחי-נאור: להיות לסבית מבוגרת (60+),  חברת קיבוץ בעבר.
  •       נעה בר חושן: חוויית הגדילה של הומואים ולסביות במערכת החינוך הקיבוצית.

 

12:15

 

 

דברי סיום  - אלון גן  יו"ר הפורום

כנס תשיעי – 2-3.9.2021 – תשפ"א   (כנס במתכונת היברידית – יד טבנקין וזום)


 

09:00 -09:30

 

 

התכנסות וברכות  פז אלניר בשם ראשי מוסדות המחקר

 

 

 

09:30 – 11:15

 

 

מושב ראשון: חברה ותרבות - תהליכי עיצוב ותמורה בחברה הקיבוצית

יו"ר אלי צור

      יונת רוטמן  - ממעגל ההורה למעגל האקסקלוסיבי - הסיפור של להקת המחול הקיבוצית

      אריק גוטלר-אופיר - התיאטרון של כפר מסריק

      גליה השרוני - איטריות וזכרונות, קומפוט ונשיקות- נשים זקנות ומזון בקיבוץ 1945-1930

      דני זמיר - על "התנועה הכפולה" של קרל פולני, ומה היא יכולה ללמד אותנו על הקיבוץ

11:30 – 13:15

 

 

מושב שני: "ספרים רבותי ספרים" – ספרים שיצאו השנה ע"י חוקרי הפורום

יו"ר  סיגל בן רפאל גלנטי

      איציק גרינברג - אקדמיה ותנועה פוליטית: בית ברל 1970-1990 

      מנחם טופל (מנולו) - קואופרציה בישראל: עבר-הווה-עתיד

      אלון גן - החינוך הקיבוצי: עבר הווה עתיד

 

14:15 – 16:00

 

 

מושב שלישי:  מה ניתן ללמוד ממחקרי הקליטה בקיבוץ?

יו"ר דורון נדיב

      מיכל פלגי ואליאט אורחן - קליטה בקיבוצים בעיני חברי הקיבוצים - ממצאים מסקר דעת הקהל 2021.

      ענת מרלא חפץ ואיילת האריס -  קליטה בקיבוצים בעיני הנקלטים

      שלמה גץ - של מי הקיבוץ הזה? השתנות זהותו של הקיבוץ בעקבות הקליטה והצמיחה הדמוגרפית - סיכום ביניים של מחקרים וסקרים.

 

16:30 – 18:15

 

 

 

מושב רביעי:  הִתעָרוּת של להט"ב במרחב הקיבוצי

יו"ר שרה מענית

      זאביק גרינברג - מאפייני תחושת השייכות של להטב"ים החיים בקיבוצים

      סילביה פוגל ביזאוי - להט"ב בקיבוץ בראי התקשורת המגזרית:  Mynetkibbutz

      עמית קמה - " זה עובר כאש בשדה קוצים": הומואים מספרים על חייהם בקיבוץ

 

ערב

 

 

ערב  חגיגי - 50 שנה ליד טבנקין: "החלוץ- בימים ההם בזמן הזה",

ערב אתנחתא עם מוקי צור ורד אבידן (שירה) נדב ויקינסקי (פסנתר)

 

 

09:00 – 10:30

 

 

מושב חמישי:  100 שנה להתיישבות בעמק יזרעאל -   העמק הוא חלום? מבט נשי

יו"ר: לילך רוזנברג פרידמן

      אסתר כרמל-חכים - נהלל, בית היוצר לעברייה החדשה: סיפורה של ד"ר חנה מייזל

      עירית עמית  כהן - האישה שאיתו והאיש איתה' - אולגה חנקין והתרומה לרכישת הקרקע בא"י

      תמר שכטר -  שומה עלינו לאגור רסיסי ביטויים – חברות מקיבוצי העמק מספרות

 

11:45 – 13:00

 

 

מושב שישי: מורשת טבנקין – 50 שנה לפטירתו של יצחק טבנקין

יו"ר: אביבה חלמיש

      ברוך כנרי - טבנקין בין רעיון לפוליטיקה

      יעקב שמיר (יזו) -  טבנקין נאבק על דמות המדינה

      יעקב צור - גלילי ואלון בהתמודדות עם טבנקין ומורשתו.

 

12:45 – 13:00

 

 

דברי סיום  - אלישע שפירא (יו"ר יד טבנקין) אלון גן (יו"ר הפורום)

 

כנס עשירי – 15-16.9.22 – תשפ"ב   (כנס במתכונת היברידית – יד טבנקין וזום)


09:00  -  09:30

 

ברכות ופתיחה -  דודו אמיתי – יד יערי בשם ראשי מוסדות המחקר, אלון גן – יו"ר הפורום

09:30  -  11:30

 

מושב ראשון:  תרבות, חינוך, זכרון והנצחה

יו"ר לילך רוזנברג - פרידמן

      דבורה גלעדי - הנחלת מנהגי האבל המאופק הקיבוצי לכלל היישוב בימי המרד הערבי 

      הדס גרבר - השכלה, תרבות ובניין קהילה: מקומן של הספריות בקיבוצים משנות היווסדם ועד שנות ראשית המדינה  - מבט מן הארכיון.

      טלי תמיר - "המשותף קיבוץ", אמנות מהצד השמאלי, 1978 – 1988

      נדב פרנקל - הפעולות החינוכיות והתעמולתיות בהאחזויות הנח"ל

11:45 - 13:15

 

מושב שני:  יחיד ביחד – הכלה והדרה בקהילה קיבוצית 

יו"ר ארנה שמר

      אנג'ליקה עדנה קלו ליבנה - תיאטרון רב תרבותי ככלי לקבלת האחר. סיפור של התמודדות עם שוני וחיבור בקיבוץ

      שרית אוקון - "עוֹד יְנוּבוּן בְשֵׂיבָה": מחקר פעולה דיגיטלי עם ותיקי הקיבוץ הדתי

       מנחם טופל, ארנה שמר - השתלבות קהילתית עם אנשים עם מוגבלות: מבט על מודלים מישראל ומהעולם של בתים לחיים בקהילות שיתופיות

14:15 - 16:15

 

מושב שלישי: תנועת העבודה: מנהיגות ויוזמה מול אתגרי הזמן

יו"ר אלי צור

      דני בר מעוז - ישראל קיסר: צמיחתו של מנהיג

      ליאת טאוב - סוללת בונה

      ראובן שפירא - סִיכּוּן סַמְכוּת נִיהוּלִית ומַנְהִיגוּת טְרַנְסְפוֹרְמָטִיבִית פרוֹנֵטִית רָמַת-מוּסָרִיּוּת ומְעוּטַת סִכּוּיַי-תִּגמוּל בּאִרגוּנִים כַּלְכָּלִיִּים-תַּעֲשִׂיָּתִיִּים בֵּין-קִבּוּצִיִּים

      טלי פורן - תפיסות של קונפליקטים הקשורים למימון שירותים חברתיים בקיבוצים ודרכי ההתמודדות עימם

16:30 - 18:00

 

 

מושב רביעי:  בית ברל: אקדמיה ושליחות חברתית

יו"ר סיגל בן רפאל גלנטי

      יולי תמיר - החזון החברתי של המכללה האקדמית בית ברל

      אלון פאוקר, שלי דנוף - מרכז בובר - למידה אקדמית כבסיס לחלוציות חברתית. הילכו שניהם יחדיו?

      אינה בן אורי, אורן צוקרקורן: אקדמיה בשירות התנדבות חברתית

      איילה פלר, בועז לב טוב: תכנית מנהרת הזמן - היסטוריה חברתית, תרבותית ואקטיביסטית 

ערב

 

 

ערב בחממה האקולוגית בעין שמר

"היה או לא היה"? היסטוריה, קולנוע וזכרון קולקטיבי – פרשת טנטורה ופרשת תדי כ"ץ

הקרנת הסרט ודיון בהשתתפות תדי כ"ץ ואלון שוורץ (במאי הסרט) בהנחיית אלון גן

 

09:00 - 10:30

 

מושב חמישי: מנהיגות בתנועה הקיבוצית ובקיבוצים - המכון לחקר הקיבוץ

יו"ר זאביק גרינברג

      דורון נדיב - הנהגת התק"ם והמהפך בזיקת מזכירי התנועה בין השנים 2005-1985

      שלמה גץ וחנה גולדמברג - עמדות הנהגות הקיבוצים על הזהות הקיבוצית

      מיכל פלגי, אליאט אורחן, חנה גולדמברג בשיתוף עם שלומית צימרינג - מי מנהל.ת את הקיבוץ?

10:45 - 12:45

 

מושב שישי: חיפושי דרך חלוצית

יו"ר אביבה חלמיש

       שרון גבע - הקיבוץ של צביה ויצחק: הרהור על לוחמי הגטאות

       עומר עינב - להקיץ מחלום שומרי: הקמתו ופילוגו של קיבוץ בית אלפא, 1940-1920

       נטע שפירא - "מי אנחנו, מאין באנו?" - בחינת שלוש גרסאות על הקשר בין מייסדי השומר הצעיר לדור הוריהם

      יותם יזרעאלי – המעדר של גורדון

12:45 - 13:00

 

דברי סיום  -  אלון גן – יו"ר הפורום

לחיי המחקרים שבדרך,לחיי הכנסים שבדרך

תחזקנה ידי העושים במלאכה

אלון גן (יו"ר הפורום)