חדשות ועדכונים - נובמבר 2021

שלום לחברי פורום חוקרי הקיבוץ ותנועת העבודה

המפגש בבית הפלמ"ח היה מפגש מוצלח ומעשיר. מבקש להודות לשירי ארליך (מנהלת בית הפלמ"ח) וד"ר עפר בורד האחראי על האוצרות במוזיאוני משרד הבטחון, הן על האירוח והן הדיון המעניין שהתקיים לאחר מכן לגבי האופן שבו מוצגת מורשת הפלמ"ח בתצוגה.

המפגש הבא יתקיים בתאריך 7.1.22, ביד טבנקין נעסוק במחקרה של דרורה הייק: קליטת הילדים שהועלו מדמשק 'ילדי האלף' 1946-1944 בקיבוץ המאוחד. כשלושה שבועות לפני המפגש נשלח את טיוטת המחקר לעיונכם.

וכעת למשהו יותר דחוף, שלחנו בעבר את הקול הקורא לכנס של האגודה הבינלאומית לחקר הקומונות - ICSA (International Communal Studies Association) הכנס יתקיים בדנמרק וגם במתכונת היברידית, משמע ניתן יהיה להציג את המחקר גם בזום ללא נסיעה לדנמרק. בעוד כשבועיים (1.12.21) מסתיים מועד הגשת ההצעות. אנו רואים בכנס זה, כנס חשוב, יותר מכך: כנס שונה מכנס אקדמי "רגיל" עקב השילוב המבורך בין מחקרים אקדמיים למפגשים עם קהילות שיתופיות המציגים את אורח החיים שלהם.

אנו נשמח לסייע גם בשליחת הצעות למושבי מחקר מטעם הפורום שלנו.

ניתן לשלוח הצעות ישירות אליי אלון גן alongan@013.net

כל מי שרוצה לשמוע פרטים על מהות הכנס ואופיו מוזמן ליצור קשר עם ד"ר מנחם טופל (מנולו) וד"ר ארנה שמר.

היות ויש מעט זמן נשמח לקבל הצעות, ניתן לשלוח הצעות ישירות גם אלינו (אליי, לארנה או למנולו).

קישור לקול הקורא (באנגלית) כאן


במסגרת חגיגות החמישים ליד טבנקין, ומתוך רצון מתמיד, גם לעסוק בעבר, גם לעסוק בהווה ואולי גם לחשוב על העתיד, יד טבנקין יוזם סדרה של סיורים בעקבות הרעיון השיתופי. הרציונל המארגן הוא להתחקות אחר ניסיונות חברתיים שביקשו ללכת "נגד הזרם" וליצור אורח חיים אלטרנטיבי לאורח החיים הקפיטליסטי. מטרת הסיורים היא להתחקות אחר שני רעיונות יסוד שקרמו עור וגידים החל מראשית המפעל הציוני ולמרות תהליכי שינוי רבים, הם עדיין מנסים להציג אלטרנטיבה לאורח חיים אחר: הקיבוץ הקואופרציה. אנו מצרפים לכם שני קבצים לשני הסיורים הראשונים של שתי הסדרות (סדרת סיורי הקיבוץ וסדרת סיורי הקואופרציה) אתם מוזמנים להירשם לסיורים אלה ואתם גם מוזמנים לשלוח את הקבצים הללו, לאנשים שיכולים להתעניין בסיורים אלה.

מפגש ראשון בסדרה חלומות, שברים וחלומות חדשים מקיבוץ עין שמר לקיבוץ אמיתי מסע בעקבות הזהות הקיבוצית לאורך ציר הזמן לפרטים ולהרשמה כאן

מסע בעקבות קואופרטיבים ועסקים חברתיים בישראל במהלך הסיורים נערוך היכרות עם יוזמות קואופרטיביות מגוונות ועם עסקים חברתיים בישראל. לפרטים ולהרשמה כאן