דבר המנכ"ל
שותפות ושותפים יקרים,
לפני שלושה חודשים פרץ משבר הקורונה שהביא לטלטלה גדולה בעולם, בארץ ובגבעת חביבה. נאלצנו לשנות את כול ההערכות של הארגון תוך כדי קביעת מספר מטרות: הבטחת קיומו של הארגון ומניעת היווצרות גרעון כספי עצום, הבטחת מקום עבודתם של העובדים בגבעת חביבה ושמירה מקסימלית על התנאים הסוציאליים של כול עובדינו, הבטחת רצף פעילות בתכניות שלנו והתאמתן לתנאי הבידוד והסגר בהתאם להנחיות, ולבסוף ניסיון גם בתנאים קשים להגיב למציאות המתפתחת ולתת מענה לצורך לחזק את החברה הערבית במניעת הפצת המגפה.

כיום לאחר שלושה חודשים וכאשר ישראל חוזרת בהדרגה לשגרה חדשה, ניתן להביט על התקופה הזו בגאווה על עמידתנו בכול היעדים שהגדרנו: בהיבט הכלכלי נפגענו בהיקף של 25 אחוז במקורות הפעילות שלנו. באמצעות יציאה לחל"ת וקיצוצי שכר שעשינו בארגון הצלחנו לייצב את המערכת ולהימנע מגרעון משתק, כול עובדינו הרבים יצאו לחל"ת (לא מעטים חזרו בשבועות האחרונים) אבל הארגון ממשיך לדאוג לתנאים הסוציאליים שלהם. אלה שנשארו עבדו קשה יותר ובשכר נמוך יותר כאשר המנהלים סופגים קיצוץ של 20 אחוז משכרם והעובדים של 10 אחוז. אף לא עובד אחד פוטר . מערכות גיוס המשאבים שלנו בארץ ובעולם פעלו רבות על מנת להבטיח את התמיכות והתרומות וניהלו קמפיין חירום לתמיכה בנו.

חשוב מכל: הפעילות והשליחות של הארגון לא נפגעו. בית הספר הבינלאומי של גבעת חביבה פעל לכול אורך התקופה, הצליח לשמור על בריאותם של תלמידיו ועל הישגיהם האקדמיים. המחזור הראשון של בית הספר סיים החודש את תכנית לימודיו עם ציונים מעל הממוצע של הרשת העולמית. הצוות המסור פעל סביב השעון והתאים את עצמו חדשות לבקרים להנחיות המשתנות, ולהוראה וחינוך שמשלבים בין תלמידים שנמצאים בפנימייה לתלמידים שנמצאים ברחבי העולם. תכנית יהיה בסדר – עברה התאמה להוראה מקוונת והמורים המשיכו להקנות את העברית הדבורה בחטיבות הביניים הערביות בבתי ספר ברחבי ישראל. תכנית פרחי היי טק – עברה להוראה מקוונת ונמשכה ברציפות בכול התקופה. בשותפויות האזוריות והתכניות הקהילתיות שלנו המשיכו לפעול שתי תכניות: מועדון אנשי העסקים היהודי-ערבי פיתח את תוכניתו ונכנס לפיילוט פיתוח פעילות ותכנית שיתוף הציבור ברשויות הערביות החלה לפעול עם 4 רשויות . במכון ללימודי ערבית הופסקו הקורסים שפעלו בגבעת חביבה אבל הקורסים החיצוניים עברו למתכונת מקוונת ופעלו ברחבי ישראל. בימים אלה חוזר המכון לפעילות וההרשמה לקורסי הקיץ בגבעה בעיצומה. מרכז האמנות נסגר בפועל עקב ההנחיות באמצע מרץ אבל חזר לפעילות מלאה לפני כשלושה שבועות כאשר ההנחיות המעודכנות איפשרו זאת. שתי תכניות חינוכיות לתלמידים ומורים של המרכז (בעיניים אחרות ומבט חדש)  עברו התאמה למרחב הוירטואלי ופעלו במלואן. רוב התכניות החינוכיות שפועלות ביחד ובמקביל עם בתי הספר הן בחינוך לחיים משותפים והן בחינוך הבלתי פורמלי בחברה הערבית נעצרו ואנחנו נערכים להחזרת הפעילות בהן בתחילת שנת הלימודים החדשה. תוכנית "לב אל לב" המשותפת המשיכה לפעול במהלך התקופה עם בוגרי התכנית . ולבסוף – גבעת חביבה יזמה והובילה עם שותפים מקרן אברט ושגרירות ארצות הברית שני קמפיינים במדיות החברתיות הראשון קמפיין הסברה בערבית עבור החברה הערבית על חשיבותן של הנחיות הריחוק החברתי בזמן משב הקורונה והשני להדגשת השותפות יהודית-ערבית בקרב הכוחות הרפואיים שהשתתפו ומשתתפים במאבק בקורונה.
זוהי פעילות רבה מאוד שהתאפשרה בזכות יכולת האילתור, ההתאמה והארגון של מובילות ומובילי התוכניות של גבעת חביבה. אני מבקש להודות לכולן/ם ומחכה לשובם של כלל העובדים והתכניות שלנו
 
חזק ואמץ,
יניב שגיא,
מנכ"ל גבעת חביבה


לקריאת עלון המידע <כאן>