דבר המנכ"לית

שלום חברים וחברות,


2021 היתה שנה מלאת תהפוכות ביחסי יהודים וערבים בישראל. ממאי ועד סוף השנה עברנו מאירועי לינץ' ברחובות בין צעירים יהודים וערבים - הרג, אלימות ושריפת עסקים, אל ממשלה בה חברה לראשונה מפלגה ערבית, שאישרה את התוכנית הרחבה ביותר מקום המדינה להשקעה בחברה הערבית בישראל. גם אצלנו בגבעת חביבה לאחר אירועי מאי, שהיו מאתגרים וקשים מאין כמוהם בתחום החינוך והמפגש היהודי-ערבי, גילינו כי הביקוש לתוכניות השונות לחיים משותפים רק עלה.

יותר בתי ספר וקבוצות ביקשו לקחת חלק בפעילות זו עד כדי כך, שאת חלקם נאלצנו לדחות. כל זאת, מבלי להזכיר ש-2021 הייתה רובה ככולה שנת קורונה, וההתמודדות עם חוסר הודאות שהביאה איתה המגיפה העולמית עדיין איתנו. כולנו תקוה ש-2022 תהיה אחרת, אך עם זאת, אנחנו לומדים איך לחיות לצד המגיפה ולקיים פעילות תוך שמירה על בריאות כל המשתתפות והמשתתפים, כדי להמשיך לעשות את התפקיד שלנו.

השנה חיזקנו את הקשר של גבעת חביבה עם כלל הציבור הישראלי והדגשנו את מעורבות הארגון בשאלות היומיומיות העולות במרחב הציבורי בנושא יחסי יהודים-ערבים בישראל. יצאנו בקמפיין רדיו לאומי במהלך אירועי מאי כדי להשמיע ולחזק את קולו של הרוב המתון והשפוי שהתנגד בכל מאודו לאלימות. חיזקנו את תוכניות החינוך, לימוד הערבית המדוברת לקבוצות משפיעות באוכלוסייה ואת תוכניות האומנות והתערוכות המוצגות בגלריה. בית הספר הבינלאומי פתח השנה לראשונה כיתה י' – המורכבת אך ורק מתלמידים ישראלים – ערבים ויהודים במספר שווה.

את 2022 פתחנו כשותפים בכנס עיתון "הארץ" לחברה משותפת עם עיריית חיפה. הכנס עסק בחזון החברה המשותפת הישראלית, וביכולת שלנו - ממשלה, תקשורת, שלטון מקומי וארגוני החברה האזרחית, לקדם את החזון הזה. בכנס גם הכרזנו בשותפות עם משרד החינוך, על פתיחת תוכנית חילופי מורים שתאפשר למורים יהודים וערבים ללמד למשך סמסטר בבית ספר מהחברה המקבילה. הדבר יתרום הן למורים שיתנסו ויכירו את מערכת החינוך המקבילה, והן עבור התלמידים שיזכו לקהילה בית ספרית מגוונת יותר, שתייצג ותחזק ערכי חברה משותפת וכבוד הדדי.

אנחנו נכנסים ל-2022 עם תוכניות גדולות: תוכנית ה"רזידנסי" לאומנים, תיפתח השנה במרכז המשותף לאומנות ותאפשר לאמנים צעירים, בוגרי האקדמיות לאמנות, לשהות בגבעת חביבה לכמה חודשים, ליצור ולהתפתח. זו תהיה תוכנית ה"רזידנסי" המלאה הערבית-יהודית היחידה בארץ, ואנו מתרגשים מאוד לחנוך אותה. בנוסף, אנו מתכוונים לפתוח תוכנית גישור בישובים ערביים כחלק מהמלחמה בתופעת האלימות בחברה הערבית, ולקדם תוכנית לייצוג שוויוני של מרכיבי החברה הישראלית, בשירות המדינה.
בנימה אישית, השנה נכנסתי לתפקידי כמנכ"לית הגבעה. זהו כבוד גדול ואחריות גדולה להוביל ארגון היסטורי ומשמעותי כל כך בחברה הישראלית, ואני נדהמת בכל יום מחדש מהעשייה הרחבה של הארגון, ממחוייבות הצוות והחברים בו למאבק למען צדק וחברה משותפת בישראל, ומהעבודה הרבה שעוד יש ביכולתנו לעשות.
שתהיה לכולנו שנה אזרחית טובה ובריאה יותר,


מיכל סלע  מנכ"לית    
ميخال سيلع مدير عام

לניוזלטר האחרון שלנו כאן