דבר המנכ"לית

חברות וחברים יקרים,
לקראת סוף שנת הלימודים, סיכום שנת הפעילות ותכנון הקיץ ושנת הפעילות הבאה, מצאנו עצמנו שוב נלחמים על עצם רעיון השותפות היהודית-ערבית בישראל.
בימים בהם הממשלה שוב מתנדנדת וחוסר הודאות הפוליטי והחברתי מורגש בכל תחומי החיים ובתחומי העשייה שלנו בגבעת חביבה עוד יותר, הופרחה השבוע לאוויר העולם אמירתו המקוממת של ח"כ אורבך כאילו "הניסוי נכשל". הניסוי מבחינתו – הוא השותפות הפוליטית בין ערבים ליהודים בקואליציה – או במילים אחרות, הדמוקרטיה הישראלית.
ובכן, דמוקרטיה היא לא ניסוי, ובודאי שלא יכולה להכשל כל כך בקלות. שותפות שוויונית של חמישית מאזרחי המדינה במשחק הפוליטי היא לא רק מטיבה וצודקת, היא גם הכרחית להמשך קיומה של מדינת ישראל כדמוקרטיה ולהמשך החזון בבסיסה. זהו ההמשך הטבעי של העבודה שאנו עושים בגבעת חביבה על מנת לגדל דורות של ישראלים וישראליות, ערבים ויהודים, שלא יסכימו להכיל מציאות שבה לחמישית מהאוכלוסיה אין מקום להתבטא פוליטית וחברתית. שלא יוכלו להכיל מציאות בה ח"כ בישראל מרשה לעצמו לקטלג חמישית מהאוכלוסיה כניסוי שלא צלח.
 
דווקא בתקופה מאתגרת זו, אנו עדים לכך, שה"ניסוי" נושא פירות. העבודה המשותפת שלנו עם משרד החינוך בנושא חיים משותפים הולכת ומתרחבת. תוכניות גבעת חביבה נכללים ברפורמת הגפ"ן של משרד החינוך עליה תקראו בדיווח זה, ואנו מקוים שהדבר יביא לעליה חדה בכמות בתי הספר והתלמידים שיחשפו לתוכניות החינוך לחיים משותפים. בית הספר הבינלאומי, שבמסגרתו נכללת כיתת התיכון היחידה בישראל בה לומדים מספר שווה של תלמידים יהודים וערבים, סיים עוד שנה מוצלחת ומתעתד לגדול ולהמשיך ולהתפתח בשנה הבאה כדגם מבוסס לחינוך משותף יהודי וערבי, ותוכניות הגישור למחנכים במרכז היהודי ערבי מסכמות שנת פעילות ראשונה ומוצלחת.
 
ממרום הגבעה, המציאות המשותפת, הנעה לעבר שיתוף פעולה והגברת השוויון עבור החברה הערבית בישראל - נראית בבירור. זאת למרות הקושי והמהמורות הפוליטיות הרבות שבדרך. מנקודת המבט של השטח, מעולם לא היה ניסוי, מכיוון שאין לנו את הפריוויליגיה לנסות ולהכשל. כל שנותר וצריך הוא, כפי שמדגים דיווח זה, הוא להמשיך לעבוד יחד ביתר שאת

 מיכל סלע  מנכ"לית ,
ميخال سيلع مدير عام

לניוזלטר האחרון שלנו כאן